Czy warto teraz kupić mieszkanie?

17 października 2020

Mimo pandemii koronawirusa życie toczy się dalej. Pracujemy, rozwijamy się i odpoczywamy. Nie warto zrezygnować z marzeń. Co się dzieje się z cenami mieszkań?

Koronawirus, a kupno mieszkania

Na budowach wre robota, a banki chętnie udzielają kredytów. Jedyne niebezpieczeństwo to stabilność dochodów rodziny marzącej o nowym lokum. Jak zmieniają się wynagrodzenia w czasie pandemii? Wbrew pozorom, nie wszędzie jest źle. Informatycy nie nadążają realizować zleceń na platformy e-commerce. Graficy, firmy z branży SEO i copywriterzy zacierają ręce. IT i cyfrowy marketing mają swój czas. Bez większych perturbacji funkcjonuje bankowość, ubezpieczenia i apteki. Spadki przychodów notuje handel i produkcja.

Jaka jest zdolność kredytowa w czasie pandemii?

Jeśli trzy banki odmówiły nam kredytu na mieszkanie, nie załamujmy rąk. Co bank, to obyczaj. Algorytmy wyliczające zdolność kredytową często się zmieniają. Jeden bank pożyczy, inny nie. Banki nie chcą tracić wartości na giełdzie, więc gotowe są podnosić ryzyko własnych prognoz, a to dobra informacja dla przysłowiowych Kowalskich. Jeśli małżonkowie zarabiają łącznie 8 000 złotych i nie mają kredytów (kartę kredytową można spłacić dzięki pomocy teściów i tego samego dnia wypowiedzieć jej umowę) dostaną kredyt na mieszkanie.

Jak „podkręcić” zdolność?

Niestety nie podrasujemy zdolności kredytowej dochodami z niestabilnej działalności gospodarczej i umów ? zleceń i o dzieło, chyba że umowy te realizujemy co najmniej dwa lata. Wtedy można powalczyć u doradcy kredytowego, aby wrzucił ?śmieciówki? do algorytmu wyliczającego naszą zdolność do zaciągnięcia zobowiązania. A co z firmą przy staraniu się o kredyt? Jeśli żyjemy z działalności gospodarczej, bank przejrzy historię konta i sprawdzi, czy działalność przez dwa lata przynosiła stałe przychody.

Czy na drodze do własnego M stoi umowa o pracę na czas określony? Nieprawda. Papiery, papierami, a liczy się historia konta osobistego.

Jaki wkład własny?

Duży, czasami nawet wynoszący 50%, ale nie wpadajmy w panikę. Jeśli mamy trochę szczęścia, być może nasz bank jest na liście banków wymagających jedynie 10% wkładu własnego. Niestety nie można pożyczyć na wkład w innym banku, ale można przyjąć darowiznę od rodziny.

Ceny mieszkań ? jakie są prognozy na 2021 rok?

Trudno przewidzieć przyszłość. Jeszcze miesiąc temu nie nikt nie wierzył, że COVID-19 uderzy z taką siłą. Ekonomiści przewidują, że cena za metr nie spadnie, bo mieszkania stają się ? w niepewnych czasach ? dobrą lokatą kapitału. Z drugiej strony akcja kredytowa nie ma kondycji dwudziestolatka, przypomina bardziej czterdziestolatka na spacerze z rodziną i dziećmi. Jak już pisaliśmy, banki są zainteresowane udzielaniem kredytów i naciskają na rząd i Narodowy Bank Polski, aby pomóc młodym Polakom w kupowaniu. Dane BIK pokazują, że pożyczamy i chcemy pożyczać na mieszkanie. Większym zagrożeniem dla rynku developerskiego jest niż demograficzny, który może zatruć branżę w 2040 roku, ale to już zupełnie inna historia.